Silikon Vadisine ve Teknoloji Dünyasına İçeriden Bir Bakış
kolai.com
Ana Sayfa
Yazı Ekle
Forumlar
Bilgi Bankası Kategorileri
Son Eklenen Bilgiler
Divan Edebiyatı
Osmanlıca Sözlük
Osmanlı Padişahları
Anadolu Beylikleri

Arama:
Bunlar da var
XV. Yüzyıl Ortalarından XVI. Yüzyıl Ortalarına Kadar Osmanlı-Venedik İlişkileri
Osmanlı - Bulgar İlişkileri
Tanzimat Hareketinin Yarattığı Tepkiler
KAYI BOYU
Gevherî
Osmanlılarda Ticaret
Tanzimatın Kendisinden Önce Yapılan Düzen Çalışmalarına Göre Önemi
Köroğlu Şiirleri - Benden selam olsun bolu Beyine
Kütahya Hatuniye Camii
II. Murat Dönemine Kadar Osmanlı - Macar İlişkileri

Aradığınız soruların cevabını bulamadınız mı? Forumlarımızda sorun.

İstanbul’da Osmanlı dönemi hanım hayır severler ve vakıfları (1)

Fatih Sultan Mehmet’in annesi HÜMA SULTAN: Sultan 'ndan Tacettin İbrahim Bey'in kızı Hatice Alime Hüma Hatun, Fatih Sultan Mehmed'in yanında, İstanbul Fatih Külliyesi'ndeki Fatih Camii'nde yatmaktadır. Bir keresinde kendisine sorarlar Fatih Sultan Mehmet’i nasıl yetiştirdiniz diye...Onun cevabı çok kısadır:” Mehmet'i emzirmeye başlarken Yasin Suresini okurdum... O hep Yasin Suresini dinleyerek büyümüştür...”demiştir.


Gülbahar Hatun; II. Bayezid ile Gevher Sultan'ın annesi Fatih Sultan Mehmet Han'ın hanımı: Özellikle Edirne’de kendi adına yaptırdığı cami, külliye ve çeşmeleri vardır.


II. Bayezid'in zevcesi Hüsnüşah Sultan 1490 - 1503 yıllarında oğlu ile birlikte Manisa'da bulunduğu sırada kurdurduğu Hatuniye Camii'nin yanında tesis edilen Hüsnüşah Sultan Kütüphanesi'nde 401 yazma eser bulunmakta idi.

Neslişah Sultan: 1522’de Sultan II. Beyazıd’ın torunu Neslişah Sultan Edirnekapı civarında camisi ve adına kurulmuş bir mahalle vardır.

Yavuz Sultan Selim'in zevcesi Hafsa Sultan, oğlu Şehzade Süleyman (Kanuni Sultan Süleyman)'ın sancak şehri Manisa'da valilik yaptığı sırada ona refakat etmiş ve burada; cami, medrese, kütüphane, imaret, hânkah, şifahane, hamam ve sıbyan mektebinden oluşan bir külliye oluşturmuştur. Külliye içindeki şifahane Osmanlı Devletinde kadınlar tarafından yaptırılan ilk şifahane olup burada, ruh hastaları musıkı ile tedavi ediliyordu. Vakfiyeye göre 117 kişi vakıfta görevli idi, görevlerini yerine getirmeyenlerin azledilmesi şartı vardı, günde iki kez sabah ve ikindi vakitlerinde yemek dağıtılması, fakir talebelere yardım verilmesi de diğer şartlar arasındadır.

Kanuni Sultan Süleyman'ın zevcesi Hürrem Sultan: Mimar Sinan'a yaptırılan cami, medrese, şifahane, hamam, kervansaray ve su tesislerinin bulunduğu Haseki Külliyesi ve yine Hürrem Sultan adına yaptırılan Ayasofya’nın karşısında yaptırılan Çifte Hamam bulunmaktadır. 1550'de Hürrem Sultan adına kurulan Manisa ve Haseki darüşşifaları da vardır.

Kanuni Sultan Süleyman'ın kızı Mihrimah Sultan: Edirnekapı ve Üsküdar'da olmak üzere iki külliyesi bulunmaktadır. Üsküdar Meydanı'nda, iskelenin karşısında yer almaktadır. Kanuni Sultan Süleyman'ın kızı Mihrimah Sultan tarafından 1548 yılında yaptırılmıştır. Külliye Mimar Sinan'ın eseridir. Külliye bir cami, medrese, türbe, sıbyan mektebi, han, imarethane ve tabhaneden oluşmaktaydı. Bunların ancak bir kısmı günümüze kadar ulaşmıştır.

II. Selim'in zevcesi ve III. Murad'ın annesi Valide Nurbanu Sultan: Kendisi tarafından Mimar Sinan Ağa'ya yaptırılan "Valide-i Atik" külliyesinde medrese, şifahane, imaret, çifte hamam ve sıbyan mektebi vardır. Nurbanu Sultan İstanbul'da su yollarını yaptırmış ve bu tesislerle İstanbul'da su birkaç semte de çeşmelerden verilmiştir.


İstanbul’da Osmanlı dönemi hanım hayır severler ve vakıfları (2)


Fahri Çelebi


http://www.medyapazari.com

Bize her konuda çekinmeden yazabilirsiniz