Silikon Vadisine ve Teknoloji Dünyasına İçeriden Bir Bakış
kolai.com
Ana Sayfa
Yazı Ekle
Forumlar
Bilgi Bankası Kategorileri
Son Eklenen Bilgiler
Divan Edebiyatı
Osmanlıca Sözlük
Osmanlı Padişahları
Anadolu Beylikleri

Arama:
Bunlar da var
Enflasyonda Osmanlı, cumhuriyet farkı
Meftunî
XV. Yüzyıl Âlim Ve Şairleri
İngiltere
RESULULLAH ÇANAKKALE SAVAŞINDA!!!
Ahmet Hamdi Tanpınar
Kasr-ı Şirin (Kasrışirin) Antlaşması
Yıldız Sarayı Tarihçesi
Osmanlı Devletinin Doğuşu
Pasarofça Antlaşması

Aradığınız soruların cevabını bulamadınız mı? Forumlarımızda sorun.

Afyonkarahisar Akmescit

Kubbeli Mescit 'ten 67 yıl sonra, H. 800 (1397) de yapılmıştır. Aynı büyüklükteki kare plân ile bu defa daha yüksek bir mekân tesirine gidilmiş ve tek hacme ayrıca bir son cemaat yeri ilâve edilmiştir. Muhteşem bir minare de bu basit kompozisyonun öylesine uygun bir köşesinde yükseltilmiştir ki, gayet mütevazi ölçülerine rağmen monümantal bir tesir elde edilmiştir.

Son cemaat yeri, öne ve iki yanlara, payeler üzerine oturan sivri kemerlerle açılır. Üstü iki çapraz tonoz ve ortada bir beşik tonoz ile kapanmış ve kiremit ile örtülmüştür. Giriş aksı açıklığı, iki yana göre, bariz şekilde dar tutulmuştur.

Cami, kemerli üç geniş kapı ile son cemaat yerine bağlanmıştır.

7.48x7.56 metre ölçüsündeki iç hacimde dört köşeden kubbe yuvarlağına geçiş, üçgen satıhların teşkil ettiği zengin bir prizma bandı ile temin edilmiştir. Kubbe, on iki kenarlı bir tambur ile çevrilmiş, üstü de kurşunla kaplanmıştır. İç yüksekliği 10.75 metre ve kubbe merkezi 7.20 metrededir.

Cami içi, alt şırada beş adet dört köşe pencere, üst sırada beş adet sivri kemerli ve tamburda da karşılıklı açılmış dört adet gene sivri kemerli pencere ile aydınlatılmıştır. Bunlar tambura doğru küçülürler. Alt ve üst sıra pencerelerin tertibi, her üç duvarda da farklıdır.

Taş mihrabının alt nişi yuvarlak ve derindir, üstü stalaktitlidir. Mimberi ahşaptır.

Mescit, çok itinalı bir işçilikle, yassı ve uzun kesme taşlardan, minaresinin kaideden sonraki kısmı tuğladan yapılmıştır. Bugün dahi çok iyi durumdadır ve namaza açıktır.

Bize her konuda çekinmeden yazabilirsiniz