Silikon Vadisine ve Teknoloji Dünyasına İçeriden Bir Bakış
kolai.com
Ana Sayfa
Yazı Ekle
Forumlar
Bilgi Bankası Kategorileri
Son Eklenen Bilgiler
Divan Edebiyatı
Osmanlıca Sözlük
Osmanlı Padişahları
Anadolu Beylikleri

Arama:
Bunlar da var
Köprülü Mehmet Paşa Zamanındaki Bütçe
Vessaf Abdullah Efendi
İlk Yazı Üstadları
İstanbul’da Osmanlı dönemi hanım hayır severler ve vakıfları (2)
Sultanın kıymetli mücevherleri
Muhsinzâde Mehmet Paşa
Fuzuli'den örnek şiirler ve günümüz Türkçesine çevirileri
Kuyucu Murat Paşa
Ankara Meydan Savaşı
Dürrîzâde Mustafa Efendi

Aradığınız soruların cevabını bulamadınız mı? Forumlarımızda sorun.

Alçı İşleri

Cami, pencere ve cami kapıları etrafında ve mihrablarda, türbelerde kullanılmış olan alçı işleri, alçı çerçeveleri Osmanlılardan evvel Anadolu Selçuklularında, Karaman oğullarında ve diğer Anadolu beylikleri devrinde kullanılmış ince bir sanat idi. Karaman oğulları zamanında alçı işlerinin bu devlette pek ileri gittiği Karaman oğlu İbrahim Bey ile oğullarının kabirlerindeki alçı işlerinden anlaşılmaktadır. Ankara'daki cami ve mescitlerin çoğunun mihrabları ve bir kısmının pencere ve iç kapı kenarları (çerçeveleri) hep alçı ile süslenmiştir. Buradaki alçı işlerinin en güzeli Karaoğlan caddesindeki Zincirli Cami mihrabıdır; yine Ankara Debbağhâne mescidi penceresi ile alçıdan göbek tezyinatı da güzeldir.

Eski camilerin tavana yakın olan üst pencereleri yuvarlak veya yumurta şeklinde kafesvâri alçıdan yapılmış olup aralarına yeşil camlar konmuştur. İçli dışlı olan pencerelerin dış kısmı sade alçı ile beyaz cam olup asıl iç kısımlar renkli camdan ve ince tezyinatlıdır; cam renkleri çok defa mavi, kırmızı ve sonra da yeşil, sarı, mor ve firuzedir. Alçı işleri evvelâ resmedilir ve sonra da kalıbı çıkarılarak o kalıbın boşluklarına sulu alçı dökülürdü. Çeşitli süsleme yazılar alçıyı oymak suretiyle yapılır ve yerine göre bu yuvalara inceli ve kalınlı camlar yerleştirilirdi; bunda renklerin uyuşması esastı.

Bursa'daki Yeşil Cami ile Çelebi Mehmet'in Yeşil Türbesi içerisindeki hücreleri ve İstanbul'da Şehzade ve Süleymaniye camilerinin alçı işleri bu sanatın en güzel nümunelerindendir; alçı tezyinatında nohut ve bezelye yaprakları kullanılmıştır.

Bize her konuda çekinmeden yazabilirsiniz