Silikon Vadisine ve Teknoloji Dünyasına İçeriden Bir Bakış
kolai.com
Ana Sayfa
Yazı Ekle
Forumlar
Bilgi Bankası Kategorileri
Son Eklenen Bilgiler
Divan Edebiyatı
Osmanlıca Sözlük
Osmanlı Padişahları
Anadolu Beylikleri

Arama:
Bunlar da var
Bayezid Paşa ve Ailesi
Terkibibent
Topkapı Sarayı - İstanbul Sarayı
XVIII. Yüzyılda Osmanlı Donanması
Yavuz Sultan Selim'in Farsca bir beyti
Sultan 3. Mustafa camii
Bostanzâde Mehmed Efendi
Hafız-İmam Mahmud Efendi
Kumaş Cinsleri Hakkında Kısa Bilgiler
Kütahya Balıklı Camii (Cami)

Aradığınız soruların cevabını bulamadınız mı? Forumlarımızda sorun.

Asıl Kaşıkçı Elması Hindistan'da mı?

Sayfadaki Başlıklar


DÖRT TANIK DA SESSİZ KALDI
EMANET ORİJİNAL OLMAYABİLİR

Dönemin SSCB Başbakanı Aleksi Kosigin'in, 1966 yılında Topkapı Sarayı’nı gezerken "Kaşıkçı elması olarak bilinen elmasın "Yaver elması" olduğunu gerçeğinin Hindistan'da olduğunu iddia ettiği ortaya çıktı. İşte 40 yıllık sır:

Cemalettin ÖZDOĞAN'ın haberi


Polis istihbaratının kurucu başkanı Mustafa Yiğit, Sovyet lider Kosigin’in Topkapı Sarayı’nı gezerken ortaya attığı iddiayı ilk kez BUGÜN’e açıkladı.

Polis istihbarat örgütünün kurucu başkanı, Emekli Emniyet Müdürü Mustafa Yiğit, müzelerle ilgili iddiaların yoğunlaştığı dönemde, 40 yıl sakladığı, tartışma yaratacak bir sırrı BUGÜN'e açıkladı.

Yiğit, Türkiye ziyaretinde Topkapı Sarayı'nı gezen dönemin Sovyet Devlet Başkanı Kosigin'in "Kaşıkçı elması olarak bilinen elmasın "Yaver elması" olduğunu iddia ettiğini aktardı...

Yiğit, "O dönemde dünya politikasının önemli aktörlerinden biri olan ve güçlü bir istihbarat ağı olduğu bilinen Kosigin'in araştırılması-soruşturulması gereken bu iddiası sır olarak kaldı" dedi.

Dönemin Komünist Partisi Polit Büro üyesi, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB) Başbakanı Aleksi Kosigin, 26 Aralık 1966'da Türkiye'yi ziyaret etti. Ankara'da görevli Emniyet Amiri Mustafa Yiğit de Kosigin'in muhafızı olarak görevlendirildi. Dişişleri Bakanı İhsan Sabri Çağlayangil'in refakat ettiği Kosigin, Ankara'daki temaslarının ardından önce İzmir'e, ardından İstanbul'a ziyarette bulundu. Kosigin, İstanbul'daki gezisi sırasında 30-40 kişilik bir grup tarafından protesto edildi. 'Yuh' çeken protestocular arasında bir de gazeteci bulunduğu için Kosigin'in Topkapı Sarayı ziyaretinde gazeteciler içeri alınmadı.

DÖRT TANIK DA SESSİZ KALDI

Kosigin, sarayı gezerken yanında sadece Dışişleri Bakanı Çağlayangil, Emniyet Amiri Mustafa Yiğit, tercüman Mustafayev İhsan ve o günkü Saray müdürü vardı. Sıra, "Kaşıkçı Elması'nı gösterilmesine geldiğinde Kosigin, 'şok' iddiasını ortaya attı. 40 yıl önceki tanıklığını net biçimde hatırlayan Mustafa Yiğit, 'o an'ı şöyle anlattı:

"Kosigin, belli belirsiz gülümsemeyle elması inceledi ve hepimizi donduran iddiasını ortaya attı. Kosigin, “Bu Kaşıkçı Elması değil. Gerçek Kaşıkçı Elması, şu anda Hindistan'da. Sizdeki 'Yaver Elması'. Napolyon'un yaverinin Güney Afrika'dan Fransa'ya getirdiği, sonradan Osmanlı'ya geçen elmas. Yaver tarafından getirildiği için de adına 'Yaver Elması' denilmiş. Mustafayev, bir yandan tercüme yaparken başta Çağlayangil olmak üzere sessizce dinledik. Saray müdürü de sessiz kaldı."

EMANET ORİJİNAL OLMAYABİLİR

Duayen istihbaratçı Mustafa Yiğit, Sovyet devlet adamı Kosigin'in itirazının 'Kaşıkçı Elması'yla sınırlı kalmadığını belirtip, bir iddiayı daha ilk kez açıkladı. Yiğit, "Sıra müzenin başka bir bölümüne geldiğinde, Kosigin'e Halife Osman döneminden kalma; hatta 'yazarken şehit oldu, üzerinde kan lekeleri var' diye tanıtılan eserin de orijinal olmayabileceğini iddia ederek, 'bunlardan dünyada 12 tane var. Birisi de Sovyet Müzesi'nde. Hangisinin orijinal olduğu tespit edilebilmiş değil' dedi. Saray gezimizde ikinci şoku yaşarken, Kosigin'in bu iddiası da sessiz karşılandı" dedi.

Gaziantep, İçel ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü ile Emniyet Genel Müdür Yardımcılığı görevlerinde bulunan, Ankara İstihbaratı'nda çalıştığı dönemde Türkiye'ye gelen tüm devlet büyüklerinin muhafızlığını yapan Mustafa Yiğit, "Kosigin, dönemin en güçlü devlet adamlarından biriydi. Tüm dünyanın bildiği gibi çok önemli bir istihbarat ağına sahipti. Bu nedenle iddialarının ciddiye alınıp araştırıldığını tahmin ediyorum. Ancak, bu iddialar hakkında daha sonra tek söz duymadım. Aramızda sır olarak kaldı. Araştırma yapılmışsa da sonucu hakkında bilgim yok" diye konuştu. Daha sonraki gelişinde de muhafızlığını yaptığı Kosigin'in hediye ettiği fotoğraf makinesini ambalajında bu güne kadar saklayan Yiğit, son dönemde müzelerle ilgili tartışmalar gündeme geldiğini için 40 yıl sakladığı iddiayı paylaştığını da sözlerine ekledi.


(Bugün)

http://www.haber7.com/haber.php?haber_id=166518

Bize her konuda çekinmeden yazabilirsiniz