Silikon Vadisine ve Teknoloji Dünyasına İçeriden Bir Bakış
kolai.com
Ana Sayfa
Yazı Ekle
Forumlar
Bilgi Bankası Kategorileri
Son Eklenen Bilgiler
Divan Edebiyatı
Osmanlıca Sözlük
Osmanlı Padişahları
Anadolu Beylikleri

Arama:
Bunlar da var
Dimetoka Çelebi Sultan Mehmed Camii
V. Murad ve Reşad'ın torunları
Kütahya Küpecik Camii
Ak Mahmud Efendizâde Esseyyid Mehmed Zeynel Âbidin Efendi
XIV. ve XV. Yüzyıllarda Yakın Doğudaki İlim Merkezleri
Sultan İbrahim
Molla Şemsettin Gürani Camii
Mahmudiye Kalyonuna Ait Kırım Harbi ile İlgili Efsaneler
Yavuz Dönemine Ait Tapu-Tahrir Defterindeki Vakıf Kaydı
Cem Sultan'a övgüm!

Aradığınız soruların cevabını bulamadınız mı? Forumlarımızda sorun.

EĞER PADİŞAH BİZ İSEK!!!

EĞER PADİŞAH BİZ İSEK!!!

Sultan II. Murat Han, İstanbul’u birkaç kez kuşatmasına rağmen fetih ona bir türlü nasip olmamıştı. Hacı Bayram Veli; “ İstanbul’un Fethi kundaktaki küçük şehzadeniz ile bizim Köse’ye nasip olacaktır” demişti. Kundaktaki şehzade Fatih sultan Mehmet, Köse; ise Hacı bayram Veli’nin talebesi Akşemseddin idi.

Sultan II. Murat Han, İstanbul’un Fatih’i olacak II. Mehmet’i en iyi şekilde yetiştirdi ve İstanbul’un bir an önce fethetmesi için, kendisi tahtından fedakarlık edip, Sultan II. Mehmet’i 12 yaşında tahta oturttu.

Osmanlı tahtına çocuk yaşta bir hükümdarın oturduğunu duyan Avrupalılar, sevince gark olup; Osmanlı’yı balkanlardan atma ümidine düştüler. Hızla Osmanlı’ya karşı bir haçlı seferi düzenleyip, 100 bin kişilik bir orduyla Osmanlı topraklarına girdiler.

Bunun üzerine Veziriazam Çandarlızade Halil paşa, durumu Sultan II. Murat Han’a bildirdi ise de Sultan Murat tahta geçmeyi kabul etmedi. Bunun üzerine genç padişah Sultan II. Mehmet derhal bir mektup kaleme alarak, babası Sultan II. Murat Han’a;

“ Eğer Padişah siz iseniz ordunuzun başına geçiniz; yok eğer Padişah biz isek; size emrediyorum! hemen ordunun başına geçiniz” diyerek henüz çocuk yaşta iken düşündürücü ve zeka dolu bir paradoks sunarak babasının ordunun başına geçmesini sağlamıştır.

Bu sayfayı düzenle

Bize her konuda çekinmeden yazabilirsiniz