Silikon Vadisine ve Teknoloji Dünyasına İçeriden Bir Bakış
kolai.com
Ana Sayfa
Yazı Ekle
Forumlar
Bilgi Bankası Kategorileri
Son Eklenen Bilgiler
Divan Edebiyatı
Osmanlıca Sözlük
Osmanlı Padişahları
Anadolu Beylikleri

Arama:
Bunlar da var
Ankara Meydan Savaşı
Öküz Mehmet Paşa
''OSMANLI PADİŞAHLARININ KABİRLERİ''
Hocazâde Esad Efendi
Sultan Abdülhamid Hân niçin tahttan indirildi?!.
Şah Melik (Kör)
Köroğlu Şiirleri - Mert dayanir namert kacar
Mevlana'nin bir rubaisi
Faruk Nafiz Çamlıbel
Hacivat Karagöz Oyunu Bölümleri

Aradığınız soruların cevabını bulamadınız mı? Forumlarımızda sorun.

Eyüp Sultan Hz. ve türbesi hakkında bilmediklerimiz

Sayfadaki Başlıklar


Türbe’nin yeri nasıl kaybolmuştur?
Türbenin şimdiki yeri nasıl bulundu?
İlk kılıç kuşanma töreni ne zaman ve nasıl yapıldı?
Türbenin içindeki halıyı en son kim değiştirdi?

Değerli dostlar kısa bir aradan sonra yeniden birlikteyiz. Efendim bizim küheylan biraz yorulmuştu onun dinlenmesini beklerken fırsattan istifade biz de biraz dinlendik)

Bu hafta bugüne kadar bilmediğinizi tahmin ettiğim bazı özel sırları sizlerle paylaşmak istiyorum. Amacım geniş bir tarihi malumat verme değil; sadece bazı sorulara dikkatinizi çekerek sohbetimizi sürdürmek istiyorum.


Türbe’nin yeri nasıl kaybolmuştur?

Eyüp Sultan Hazretleri şehit olunca, mezarını şu an bulunduğu yere defnederler. Surlardan cenaze törenini seyreden imparator güler: ‘Bunlar da amma akılsız’ der, ‘Onlar gidince bizim o mezarı yok edeceğimizi bilmiyorlar mı?’ Bunun üzerine Halife El Mehdi sert bir mektup yazar ve öyle bir şey olduğu taktirde İstanbul’da taş üstünde taş bırakmayacağını sert bir dille bildirir. Bu sert mektup üzerine İmparator bizzat gelerek şu anki yeri koruma altına alır. Kuşatma kaldırıldıktan sonra Rumlar ve Bizans İmparatoru da burayı sık sık ziyaret ederlerdi, ta ki LATİN İŞGALİ olana kadar. Latinler İstanbul’un her yerini olduğu gibi burayı da talan eder ve TÜRBEYİ ORTADAN KALDIRIRLAR.


Türbenin şimdiki yeri nasıl bulundu?

Akşemsettin hazretleri manevi keşif üzerine mezar yerini tespit eder ve mezarın biri başına biri de ayak ucuna olmak üzere iki fidan dikip ertesi gün tekrar gelmek üzere ayrılır. Fatih Sultan Mehmet Han, kalbinin mutmain olması için o iki fidanı gece vakti söktürüp şu anki girişte çeşmelerin bulunduğu yere diktirir. Yüzüğünü ise Akşemsettin Hazretlerinin tespit ettiği yere gömer. Ertesi gün sabahın erken saatlerinde Akşemsettin Hz. gelir ve doğruca ağacın olduğu yere değil birgün önce tespit ettiği yere gider. Ve yüzüğünü padişaha iade eder. Gerçekten o bölge kazılır ve Eyüp Sultan Hazretlerinin hiç bozulmamış cesedine ulaşılır. Kendisine sorarlar: ‘Efendim o ağaçlarla ilgili neler söyleyeceksiniz?’ Gülerek ‘İyi yapmışsınız o bölge de Eyüp Sultan Hazretlerinin yıkandığı yerdir’ der. Bunun üzerine Fatih Sultan Mehmet Hazretleri o bölgenin çevrilmesini ve her bölgeye bir çeşme yapılmasını emreder. İşte bugün gördüğümüz çeşmeler o çeşmelerdir.


İlk kılıç kuşanma töreni ne zaman ve nasıl yapıldı?

İlk kılıç kuşanma töreni İkinci Beyazıt Han zamanında başlamıştır. Bir padişah hariç son padişah Vahdettin Han dahil olmak üzere tüm padişahların kılıç kuşanmaları burada olmuştur. Kim midir o padişah? Sadece V. Murat Han’ın tahta çıkış ve kılıç kuşanma merasimi burada olmamıştır. Kılıç kuşanma töreninde önceleri Unkapanı-Fatih Fevzi Paşa Caddesi yoluyla Edirnekapı güzergahı takip edilirdi. Ve iki adet ayrı ayrı tebrik kabulü için çadır kurulurdu. Bunlardan bir tanesi EDİRNEKAPI surun içerisi diğeri ise şu anda FESHANE’nin olduğu yerdi. Edirnekapı’da OTAĞ’da sadece gayrimüslimlerin tebriki kabul edilirdi. Yani Müslüman olmayanların Eyup Sultan Bölgesine girmeleri YASAKTI.


Türbenin içindeki halıyı en son kim değiştirdi?

Şu an sandukanın bulunduğu yerdeki halıyı Bahariye Mensucat’ın sahiplerinden Nuri Topbaş Beyefendi (1957), caminin halılarını ise Merhum Adnan Menderes değiştirmiştir. Türbenin Penceresinde bulunan kadife perdeler ise Ravza-i Mutahhara için özel olarak yapılmış olup 1. Dünya Savaşı nedeniyle gönderilemediği için buraya asılmıştır.Değerli dostlar Eyüp Sultan Hazretleri’nin bulunduğu yerde daha nice güzellikler ve sırlar var ama bunları isterseniz –inşaallah- haftaya bırakalım.
Kalın sağlıcakla.


Fahri Çelebi


http://www.medyapazari.com

Bize her konuda çekinmeden yazabilirsiniz