Silikon Vadisine ve Teknoloji Dünyasına İçeriden Bir Bakış
kolai.com
Ana Sayfa
Yazı Ekle
Forumlar
Bilgi Bankası Kategorileri
Son Eklenen Bilgiler
Divan Edebiyatı
Osmanlıca Sözlük
Osmanlı Padişahları
Anadolu Beylikleri

Arama:
Bunlar da var
Abdülhak Hamid Tarhan
Kütahya Kal'a-i Bala Camii
XVI. ve XVII. Yüzyılda Nakkaşlar
Osmanlılar'ın Giysi Resimleri
Jan Hunyad Haçlı seferi ve Edirne-Segedin Anlaşması
Osmanli Tarihi 1800-1924 Yillari Arasi Onemli Olaylar
XVIII. Yüzyılda Nakkaşlık
İstanbul'un İncisi: Bedesten
Bir Yeni Osmanlı'nın gözüyle Yeni Osmanlılar
Eski Manisa

Aradığınız soruların cevabını bulamadınız mı? Forumlarımızda sorun.

GAVURU TİTRETEN MEKTUP

15/10/2007
GAVURU TİTRETEN MEKTUP

Devir; Sultan II. Bayezid Han devriydi. O yıllarda II. Bayezid Han’a, Venedik devleti’nin saray duvarlarına Müslümanları ve Osmanlıları aşağılayıcı, hakaret dolu resimler yapıldığı haberi ulaştırılır. Bu haberi alan Sultan II. Bayezid Han, derhal veziriazamı çağırtarak, Venedik gavurunu korkudan tir tir titretecek şu mektubu kaleme aldırtır:

“ Malumumuz oldu ki sarayının duvarına bizimle alakalı bir takım safsatalar yaptırmışsın. Bu sebepten dolayı sana mektubumu getiren çavuşum, sana emanetimi verdikten sonra hemen o duvarı, çavuşumun gözü önünde yıktıracaksın. Şayet bir ihmalin görülürse, bilesin ki bizden sana acı bir azap dokuna…”

Bu dehşet saçan mektubu okuyan Venedik Doçu’nun derhal korku damarları kabarır. Osmanlı’nın azabına duçar olmak istemeyen Venedik Doçu, hemen duvarcıları çağırtarak, resimlerin bulunduğu duvarları Osmanlı Çavuşunun önünde yerle yeksan eder. Osmanlı Çavuşuna da “ Ne olur padişahınızdan benim için özür dile de bize bir zararı dokunmasın der.”

Çavuş da “ Oldu İnşallahü Teala. Bundan sonra böyle bir densizlik yapmayacağına söz verdiğini padişahımıza anlatacağım” diyerek, ne Venedik Doçu’nu ne de Venedikli asilzadelerini selamlamaya gerek duymadan oradan ayrılır.

Bu sayfayı düzenle

Bize her konuda çekinmeden yazabilirsiniz