Silikon Vadisine ve Teknoloji Dünyasına İçeriden Bir Bakış
kolai.com
Ana Sayfa
Yazı Ekle
Forumlar
Bilgi Bankası Kategorileri
Son Eklenen Bilgiler
Divan Edebiyatı
Osmanlıca Sözlük
Osmanlı Padişahları
Anadolu Beylikleri

Arama:
Bunlar da var
Kethüda Cenaze Hasan Paşa
OSMANLI’DA İLİM, KÜLTÜR VE SANAT HAYÂTI
Kanuni'nin Şairliği
OSMANLI İMPARATORLUĞU’NUN ÇÖKÜŞÜ
Osmanlıyı anlamak...
Sırrı Paşa
Kütahya Meydan Camii - Arslan Bey Camisi
Geçmiş Yüzyıllarda Kıyafetlerimiz
Divan Şiiri Nazım Türü
Girit’in tümüyle fethi ise 1645 yılına rastlar.

Aradığınız soruların cevabını bulamadınız mı? Forumlarımızda sorun.

Galata ve Pera

1901 yılında Galata

Bizans ve Osmanlı imparatorlukları dönemlerinde en gözde mekan tabii ki Tarihi Yarımada’da Sur İçi diye tanımlanan bölümdü. Yönetim, devlet erkanı ve seçkin şahıslar çoğunlukta olmak üzere bu mekanda ikamet ederdi. Galata ve çevresinde ise 16. yy'dan önce sadece Galata Mevlevihanesi, Ağa Camii ve St. Antuan Kilisesi çevresinde konuşlanmış, cüzi miktarda bir yaşam alanı mevcuttu.

16. yy'dan sonra zaman içerisinde Tanzimat ve Islahat fermanları, sonraları Osmanlı İmparatorluğu’na yük olacak kapitülasyonlarla birlikte, Avrupa ülkelerinin elçilikleri Galata ve Pera civarında konumlandırılmaya başlanınca, bu mekanlar avrupai tarzda gelişmeye, canlanmaya başlamıştır. Azınlıklar daha önce gruplar halinde ibadethanelerinin olduğu mekanlarda yaşayıp, çevrelerinde gelişemezken (konulan engellerden dolayı) bu mekanlarda yerleşmeye başlayarak, buraları kendi kültürleri doğrultusunda geliştirmeye başladılar (azınlıklara öncesinde ibadethane açma hakkı verilmemişti. Sadece kendi ibadethanelerini izin alarak tamir ettirebilirlerdi.).

Galatasaray 1930

Mekteb-i Sultaniye(Galatasaray Lisesi) de burada öğretime açılınca, Pera Osmanlıların en gözde mekanı olmuştu (bunda şehzadelerin burada eğitim görmesi ve Topkapı Sarayı’ndan taşınılması büyük etkendir.).

Galata ve Pera zamanında Fransız etkisine girmiştir. Bu etkileri şu zaman diliminde bile yapılarda, yerleşkelerde görmek mümkündür(gerek mimari, gerek isimler vs.).


yazan: Betül Atasoy

Bize her konuda çekinmeden yazabilirsiniz