Silikon Vadisine ve Teknoloji Dünyasına İçeriden Bir Bakış
kolai.com
Ana Sayfa
Yazı Ekle
Forumlar
Bilgi Bankası Kategorileri
Son Eklenen Bilgiler
Divan Edebiyatı
Osmanlıca Sözlük
Osmanlı Padişahları
Anadolu Beylikleri

Arama:
Bunlar da var
Lala Mehmet Paşa
Bağlantılar
Karavezir Seyyid Mehmet Paşa
Osmanli Tarihi 1500-1600 Yillari Arasi Onemli Olaylar
2. Siyavuş Paşa
IV. Mehmet
Sivas Gök Medrese Mescidi
Kütahya II. Hezar Dinar Mescidi
Sinan Paşa
İttihat Terakki zihniyeti

Aradığınız soruların cevabını bulamadınız mı? Forumlarımızda sorun.

Kütahya Öksüz Oğlan - Öksüzoğlan Camisi

Öksüz Oğlan mahallesi nde Karakaş sokağı nda (Çerçi Müslüm mahallesi nde Öksüz Oğlan Ahmet efendi Mescidi ve çeşmesi hk.1274 (bak mahkeme kaydı def. 34)

Bu kayıttan mescidin 1274-1857 tarihinden önce bulunduğu anlaşılmaktadır. Öksüz Oğlan Ahmet Efendi hakkında daha fazla bilgimiz yoktur. Bir mescidi, yanında çeşmesi ve namına izafe mahalle bulunduğuna göre Ahmet Efendi'nin zamanında hatırı sayılır kişilerden olduğu anlaşılmaktadır.

Hâlâ mescit içinde bulunan büyücek bir mermer sütun vardır, bunu Öksüz Oğlan nam zat parmak ile getirmiş imiş.

958'de bu maksat için gördüğümüz mescit 962 yılı içinde yeniden denecek şekilde tamir ettirilmiş bir de minber ilâve edilmiştir.

Cami, doğu ve kuzey tarafı basit duvarla çevrilmiş küçük bir avlu içindedir, camiin doğu güney köşesinde yeni yaptırılan tahta bir minaresi vardır. Avludan girilince sağda küçük kapıdan kadınlar mahfiline çıkılır. Camiin tek kanadlı ahşap kapısından girilince sağda müezzinler yeri, bunun üstünde kafesli kadınlar mahfili vardır. Yukarda söylediğimiz mermer sütun müezzinler yerinin hemen önündedir. Doğu duvarında iki penceresi vardır. Sade bir mihrap ve küçük minberi vardır. Taban çimento, tavan ahşaptır. Yakınında çeşmesi vardır. Mahalle halkı cami civarinda imam için iki odalı bir de ev yaptırmışlardır. Camiin güneyinde bulunan Öksüzoğlan kabristanında duvar kenarında, iki mermer sütun arasında bulunan mezarın öksüzoğlan'a ait olduğunu söylediler, kitabesi görülemedi.

--------------------------

Kaynak: Hamza Güner / Kütahya Camileri / 1964

Bize her konuda çekinmeden yazabilirsiniz