Silikon Vadisine ve Teknoloji Dünyasına İçeriden Bir Bakış
kolai.com
Ana Sayfa
Yazı Ekle
Forumlar
Bilgi Bankası Kategorileri
Son Eklenen Bilgiler
Divan Edebiyatı
Osmanlıca Sözlük
Osmanlı Padişahları
Anadolu Beylikleri

Arama:
Bunlar da var
Askerî Teşilâtın Özeti
Cem Sultan’ın bitmeyen hikâyesi
Halil Paşa (Çandarlızâde)
Gürcü Mehmet Paşa
Osmanlı düşmanlığına birkaç örnek
XVI. Yüzyıl Ortalarına Kadar Osmanlılarda Denizilik
Vessaf Abdullah Efendi
Karlofça Antlaşması
Yıldırım Bayezid
Yıldırım Bayezid'in Hükümdarlığı

Aradığınız soruların cevabını bulamadınız mı? Forumlarımızda sorun.

Kütahya Deveyatağı (Deve Yatağı) Camisi

Eski adıyla Bölcek, şimdiki ismiyle Hamidiye mahallesi nde Deve yatağı sokağı nda bulunan bu mescidin hangi tarihte ve kimin tarafından yaptırıldığı kesin olarak bilinmemektedir.

Bölçek mahallesindeki camii mütesellim Halil Kâmil ağa tamir ettirdiği ve genişlettirdiği ve bu camiye bir bina vakfettiği (25 R. Evvel - 1253) bak defter 19. mahkemei şeriyenin bu kaydından mescidin bu tarihten önce bulunduğu, tamire muhtaç olacak kadar eskidiği anlaşılmaktadır.

=Şimdiki Durumu=

1960 - 1961 senesinde mahalle halkı ve hayırsever vatandaşların bağışlarıyla yeniden tamir ettirilen caminin diş görünüşü de güzeldir.

Yerden bir metre kadar yüksek bodrum üzerinde bulunan; bu caminin doğuda bulunan tek kanatlı ahşap kapıdan girilir. s (10x7) metre genişlikte olan caminin güneyinde mihrabın sağ ve solundaki, doğuda iki, kuzeyde bir, batı duvarında iki orta büyüklükte penceresi vardır. Minber sade ve ahşaptır. Taban ve tavan ahşap olup çatı kiremit örtülüdür.

Giriş kapısından girilince sağdan tek kanadlı ahşap kapı ile kışlık bir odaya girilir. Bu odanın kuzey yönünde iki penceresi vardır. Buradan on basamak adi ve ahşap merdivenle yukarı çıkılır. Bu kısmın batısında iki küçük pencere vardır. Cami bakımlı ve sevimlidir. Bir imamı vardır.

--------------------------

Kaynak: Hamza Güner / Kütahya Camileri / 1964

Bize her konuda çekinmeden yazabilirsiniz