Silikon Vadisine ve Teknoloji Dünyasına İçeriden Bir Bakış
kolai.com
Ana Sayfa
Yazı Ekle
Forumlar
Bilgi Bankası Kategorileri
Son Eklenen Bilgiler
Divan Edebiyatı
Osmanlıca Sözlük
Osmanlı Padişahları
Anadolu Beylikleri

Arama:
Bunlar da var
arşivcilik
Menemen olayında 10 büyük şüphe!
Şuursuz gruptan Atatürk'e hakaret „VIDEO”
XVI. Yüzyıl Ortalarından XVII. Yüzyıl Sonuna Kadar Gönüllüler
Kütahya Demirtaş Paşa Camii (Takvacılar Camisi)
Top Arabacıları Ocağı
Eyâlet Merkezi
Çirmen Savaşı
Osmanlı - Sırp İlişkileri
Karagöz Hacivat Gölge Oyunu Tarihi

Aradığınız soruların cevabını bulamadınız mı? Forumlarımızda sorun.

Osmanlı Medeniyeti Sitesi: Geçmişi ve Geleceği

Osmanlı Medeniyeti Sitesi: Geçmişi ve Geleceği

Osmanlı Medeniyeti sitesini tasarlamaya ve içerik oluşturmaya California'nın çok da soğuk olmayan bir Şubat gecesi karar verip başladı bu fakir. Bir iki aya kalmadan iki senesi doluverecek sitemizin. Memleketten uzakta olmanın verdiği gurbet duygusu mu desek, Osmanlıya öteden beri duyduğu hayranlığın tezahürü mü desek ne desek, aklına Osmanlı hatırına bir site hazırlamak düştü bir gün. Adresini kaydettirdi, hostingi ayarladı ve TaTa! sitemiz hazırdı.

İçerik hazırlamak sanılmasın ki kolay bir iştir. Ne emekler var bu sitede bir bilseniz. Gönüllüler tarafından gönderilen yazılar ve son zamanlarda yapılan birkaç alıntıyı saymazsak diğer yazıların hepsi itinayla Osmanlı tarihi kitaplarından alındı. Kimseye haksızlık olmasın, emeklerine saygısızlık edilmesin ve dahi telif hakları kanunu çiğnenmesin diye neredeyse asırlık kitaplardan faydalanıldı hep. Keşke elde imkan olsa da Koçi Bey Risalesini de buraya katabilsek ama nerdeee...

Uykusuz geçen geceler, şahsi hayattan yapılan fedakarlıklar ve harcanan emek. Bazıları mail gönderip sitenin şurası niye böyle, tasarımı niye bozuk, yazılar neden biçimsiz vs diye eleştiriyorlar. Nedense kimsenin aklına da daha iyisini yapıp ortaya koymak gelmiyor. Gönüllüler aranıyor yazısı hala sitede görünür bir yerlerde duruyor ama günlük 6000 küsür ziyaretçiden bir tanesi de bizim de bir nevi bir katkımız olsun bari diye aklının ucundan bile geçirmiyor.

Olsun. Olsun. Allah hepsinden razı olsun. Siteye gelip okuyorlar ya o da yeter bize.
Olsun. Olsun. Allah tüm okuyanlardan razı olsun.

Kerim Bey'in hakkını inkar edemeyiz sitede. Aylarca kelimenin tam manasıyla boğaz tokluğuna çalıştı gariban. Tam bir Osmanlı aşığıdır kendisi. Bir de Osmanlıca okuyabileceği bir iş bulsaydı garibim. Edebiyat bölümü mezunudur. Osmanlı tarihini çok iyi bilir. (Siteye harcadığı emekten sonra değme tarihçilere taş çıkartır) Bilgisayardan anlar. Aklında kendisine göre bir iş olan varsa bir zahmet bir haber ediversin.

Site nereye gidiyor?

Site bir yere gitmiyor. Şimdilik gidemiyor maalesef. Bu fakir çoktandır işlerini bahane edip katkılarını azalattıkça azalttı (Bak sen keratanın yaptığına). Kerim Bey de "İki bayram arası site işiyle uğraşılmaz" deyu memlekete rücu ettiğinden beri sitenini pek bakanı kalmadı. Sahipsiz kaldı gariban. Eğer "Erkeklik öldü mü? Biz ne güne duruyoruz" diyen bir yiğit çıkarsa o da haber eylesün, hemen değerlendirelüm.

Olsun. Olsun. Allah hepisnden razı olsun.

posted by Osmanlı @ Pazar, Aralık 03, 2006 2 Comments

2 Comments:
At 03 Aralık 2006 Pazar 12:29 , Ya Hu! said...
©.
Selamun Aleykum aziz kardeşim,
yazınızı okuduktan sonra söyle biraz düşündüm ve aslında çok kısmetli birisi olduğunuzu anladım. Allah çalışmalarınızda gani gani başarılar nasip etsin.

Bu yazımın haricinde size hiçbir şey verme imkanım ne yazıkki yok,ama ihtiyacınızın giderilmesi için sadece dua ile sizi destekleyeceğime inanabilirsiniz.

Sizin ne çektiğinizi tam manasıyla anlamak mümkün olmamakla birlikte, hissettiğimi zannediyorum.

Bu mesele ile ilgilenen bir insan olarak fark etmişsinizdir ki, artık her tarafta sizler gibi zor şartlar altınca mücadele eden insanlarımız bir fidan gibi her taraftan bitmektedirler. Sizler birer ilksiniz ama inşaallah son olmayacaksınız, lakin hürriyetin, adaletin ve insanlığın timsali, kaybolduğu sanılan bir medeniyetin fidanlarısınız.

Günde 6000 kişi siteyi ziyaret ediyor diyorsunuz, bu fevkalade bir rakam olduğuna inanıyorum. Sizin gibi daha nice Osmanlı sitelerinin de en az bu kadar ziyaretcisi olduğunu tahmin edebiliriz. Fakat bunun sebebi sadece Osmanlının merak konusu olduğundan ziyade, milletimizin artık yavaş yavaş aslına rücu etmesinden kaynaklanmakta olduğuna inanıyorum.

Bu gibi faaliyetlerin bundan böyle daha çoğalacağına kanaat getirdim ve insanlarımızın bu mevzular hakkında daha fazla bilgilendirimesi gerektiğine inanıyorum.

Diyorsunuz ki, okuyucular sizi ve çalışmanızı tenkid ediyorlar! ben derim ki, onlar tenkid ediyorlar, ama ediyorlar, eğer hiç tenkid gelmeyecek olsa üzülürüm. Tenkid ister müsbet isterse menfi olsun mühim olan aksülamel almaktır ve mühim olan bu yapılanı yeterli bulmamalarıdır. Lakin hiç kimse mükemmel olamaz.

Sizler üzülmeyin, sevinin lakin ilklerdensiniz, sevinin vatanperversiniz, sevinin soyunu tanıyan ve tanıtanlardansınız, sevinin önünüzde daha çoook hizmet imkanı olacak inşaallah ve sevinin çünki ben de seviniyorum.

Dost ve yardımcı istiyorsanız size Allah c.c yeter. Bilirsiniz, merhum Mehmet Akif Ersoy'un istiklal şiiri yazdığı devirlerde, adamcağızın sırtında sokağa çıkacağı bir paltosu dahi yoktu da arkadaşından ödünç palto alıp dışarı çıkardı. "Değerli şeyler kolay kazanılmıyor"

Milletimiz ne yazıkki çok çekti, sanki kuru bir yapmak gibi rüzgarda sağdan sola, soldan sağa sürüklendi ve halen de sürükleniyor. Eğer atalarımızdan kalan şu son toprak parçası da olmasaydı dünya yüzümüze bile bakmazdı.

Cenab-ı Allah atalarımız olan Selçuk ve Osmanlıların imanlı devlet adamları, imanlı komutanları ve halkımızdan gani gani razı olsun ki, bize bu mirası bıraktılar.

Eveet! Meseleyi çok fazla uzattım ve başınızı ağrıttım hakkınızı helal edin. Bilir bilmez konuştum (yazdım) ve belki haddimi aştım. Ama samimiyetime verin.

Burada son olarak merhum üsdat Necip Fazıl'ın bir beyti ile noktalamak istiyorum;
" Surda bir gedik açtık; mukaddes mi mukaddes!
Ey kahbe rüzğar, artık ne yadan esersen es!..

Haşiye: Sizinle tanışmak isterdim ama ne yazıkki çok uzaklardasınız. Sizi takip etmeye devam edeceğim, kalın sağlıcakla. Ayrıca tatildeki kardeşinize de benden çok selamlar. Allah sizlerin yar ve yardımcısı olsun.

Bakın gördünüz mü, bunca yazıdan sonra sizi tenkid etmeye bile fırsat bulamadım. Ne yapalım artık bir dahaki sefere.

Fi Emanillah!


At 18 Ocak 2007 Perşembe 05:09 , nurzen said...
Merhaba…
Dün sizin Osmanlı medeniyeti sitenizden bloğunuza bir ziyaret yaptım. İki sitede çok hoşuma gitti. Yazılarınızın devamını dilerim.
Sizden bir ricam olacak. Vikipedia’da Osmanlıca bölümü açılıyor. Şu anda deneme sürümünde ben de oraya Osmanlıca bilgiler gireceğim. İlk etapta sultanların hayatını yazmak istiyorum. Bu sebeble Osmanlı medeniyeti sitesine başvurdum. Yalnız yazılar sadeleştirilmiş Türkçe, eğer sizde bu yazıların Osmanlıcası ya da bildiğiniz bir kaynak varsa yardımcı olabilir misiniz? Ya da ben bu yazıları yeniden Osmanlıcaya mı çeviricem…
He birde böyle bir konuda sizin sitenizden yararlanmama izin veriyor musunuz?
Saygılarımla, selametle kalın…

Bu sayfayı düzenle

Bize her konuda çekinmeden yazabilirsiniz