Silikon Vadisine ve Teknoloji Dünyasına İçeriden Bir Bakış
kolai.com
Ana Sayfa
Yazı Ekle
Forumlar
Bilgi Bankası Kategorileri
Son Eklenen Bilgiler
Divan Edebiyatı
Osmanlıca Sözlük
Osmanlı Padişahları
Anadolu Beylikleri

Arama:
Bunlar da var
Lûtfi Paşa
XVI. Yüzyılın İkinci Yarısıyla XVII. Yüzyılın Mimarları
Misir valisi Mahmud Paşa kimdir?
İstanbul'un Fethi'nden Sonra Şehrin İmarına Bir Bakış ve Topkapı Sarayı'nın İnşası
Atatürk, nasıl ''cumhurbaşkanı'' oldu?
ermeni sorunlarının ortaya çıkışı
Kara Halilzâde Mehmed Said Efendi
Koca Ragıp Paşa
2. Silâhtar Mehmet Paşa
Mehmed Salih Efendi

Aradığınız soruların cevabını bulamadınız mı? Forumlarımızda sorun.

Osmanlı'nın hakkı Osmanlı'ya

Sayfadaki Başlıklar


İSTANBUL FETİHTEN SONRA YAĞMALANMADI
YAVUZ YAŞASA DÜNYAYI FETHEDERDİ
KANUNİ’NİN HÜRREM SULTANLA EVLİLİĞİ OSMANLI TARİHİNİ KÖKTEN DEĞİŞTİRDİ
DOLMABAHÇE İFLASI HIZLANDIRDI
ERMENİLERİ GÖÇE MİLLİYETÇİ JÖN TÜRKLER ZORLADI

History Channel tarafından yayınlanan belgeselde Osmanlı'dan 'Eyvah Türkler' tabusunu yıkacak övgülerle sözedildi. İşte belgeseldeki şaşırtan itiraflar:

Salih ZEKİ / WASHINGTON, (DHA)

HISTORY Channel tarafından hazırlanan Osmanlı Belgeseli ABD’de yayınlandı. Belgeselde, Osmanlı’nın savaşçı bir kabile tarafından kurulmasına rağmen, hakkın ve adaletin koruyucusu olduğu ve bütün din ve inançlara açık olduğu ifade edildi.

Osmanlı’nın Avrupa’ya olan ilgisinin ve fetih politikalarının anlatıldığı belgeselde, fetihlerin dine ve etnik unsurlara dayalı olmadığı belirtildi. Devşirme sisteminin uzun uzun anlatıldığı belgeselde, Balkanlardaki ailelerin önce tereddüt etseler de sonradan Osmanlı ordusuna asker vermek için birbirleriyle yarıştıkları anlatıldı. Devşirilen bir çocuğun Osmanlı idaresinde en yüksek mevkilere gelebildiğine de dikkat çekildi.


İSTANBUL FETİHTEN SONRA YAĞMALANMADI

Belgeselin İstanbul’un fethi ile ilgili bölümünde ise Fatih Sultan Mehmet’in fetihten sonra kenti yağmalatmamasına dikkat çekildi. Fatih Sultan Mehmet’in daha 19 yaşındayken fetih için yoğun biçimde askeri taktikler üzerinde çalıştığı vurgulandı.

Sultan Mehmet’in tarihin gördüğü en önemli fatihlerden biri olduğu ifade edilirken, şunlar kaydedildi: "Fatih Sultan Mehmet fetihten sonra Hıristiyanları ve Yahudileri civar şehirlerden İstanbul’a getirerek İstanbul’u kozmopolit bir şehir yapmıştır ve onların güvenliklerini teminat altına almıştır. Fatih Sultan Mehmet, Bizans’ın tarihçi ve filozoflarını da etrafında toplamıştır."


YAVUZ YAŞASA DÜNYAYI FETHEDERDİ

Belgeselde, Yavuz Sultan Selim’in İran ve Suriye seferleri ile Mekke dahil kutsal toprakların fethedildiği anlatılırken, Sultan Selim için "Eğer yaşasaydı bütün dünyayı fethederdi" denildi. Yavuz Sultan Selim’in fetih anlayışının Büyük İskender’e benzetildiği belgeselde, Barbaros Hayrettin Paşa’nın kurduğu büyük donanma ve Mimar Sinan’ın eserleri de anlatıldı.


KANUNİ’NİN HÜRREM SULTANLA EVLİLİĞİ OSMANLI TARİHİNİ KÖKTEN DEĞİŞTİRDİ

Kanuni Sultan Süleyman döneminde hazırlanan yasaların tek çatı altında toplanarak kurulan hukuk sisteminden de övgüyle bahsedilen belgeselde, Sultan Süleyman’ın Osmanlı hukuk sisteminin Batı’nın hukuk sistemi ile uyumlu olması şeklinde emir verdiğine işaret edildi. Belgeselde, Kanuni’nin Hürrem Sultan ile evliliğinin Osmanlı tarihinde bir ilk olduğu belirtilerek, bu evliliğin Osmanlı tarihini kökten değiştirdi ifade edildi. Osmanlı haremi bir ’eğitim kurumu’ olarak nitelendirilirken, Batı’daki çıplak cariyelerden oluşan harem imajının gerçeği yansıtmadığı belirtildi.


DOLMABAHÇE İFLASI HIZLANDIRDI

Belgeselde Osmanlı’nın gerileme devrinin başlamasına gerekçe olarak, imparatorluğun doğal sınırlarına ulaşması gösterildi. Çöküş döneminde, yabancı ziyaretçi ve diplomatları etkilemek için inşa edildiği anlatılan Dolmabahçe Sarayı’nın imparatorluğa çok pahalıya mal olduğu ve Osmanlı’nın iflasını hızlandırdığı belirtildi. Dolmabahce Sarayı’nın halıları, büyük odaları ve İngiltere kraliçesi Victoria tarafından hediye edilen 4.5 tonluk büyük avize detayları da izleyicilere tanıtıldı. Osmanlı’nın çöküşünde, yolsuzlukların ve dünya ekonomisi ile rekabet edebilecek modern bir ekonominin geliştirilmemesi de gerekçe olarak gösterildi.


ERMENİLERİ GÖÇE MİLLİYETÇİ JÖN TÜRKLER ZORLADI

Sözde Ermeni soykırımı iddialarına da değinilen belgeselde, “İktidardaki milliyetçi Jön Türkler, Ermeniler’i göçe zorladı ve bunun sonucunda 300 bin ile 1.5 milyon arasında kişi öldü" iddiasında bulunuldu. Konunun Ermeni ve Türk tarihçileri tarafından hala tartışılmakta olduğu ve henüz kesinliğe kavuşturulmadığı ifade edildi. Belgeselin son bölümünde Mustafa Kemal Atatürk’ten de bahsedilen belgeselde, Atatürk’ün tarihin en büyük liderlerinden biri olduğu yorumunda bulunulurken, Batı’dan çok önce kadınlara seçme ve seçilme hakkı verdiğine dikkat çekildi.


Hürriyet

haberin alındığı yer: http://www.haber7.com/haber.php?haber_id=181378

Bize her konuda çekinmeden yazabilirsiniz