Silikon Vadisine ve Teknoloji Dünyasına İçeriden Bir Bakış
kolai.com
Ana Sayfa
Yazı Ekle
Forumlar
Bilgi Bankası Kategorileri
Son Eklenen Bilgiler
Divan Edebiyatı
Osmanlıca Sözlük
Osmanlı Padişahları
Anadolu Beylikleri

Arama:
Bunlar da var
Osmanlı Arşivlerinin Durumu
İvaz Paşazâde Halil Paşa
Köprülüzâde Numan Paşa
Yeniçerilerin maaşları
I. Mahmut'un Hususiyetleri
Haklar Alanında Tanzimat
Mimar Sinan: Yaşamı ve Sanatı
Namık Kemal
İstanbul'un Fethi ve Avrupa Ticari Faaliyetlerine Etkisi
Sultan Selim küpe taktı mı?

Aradığınız soruların cevabını bulamadınız mı? Forumlarımızda sorun.

Paçavra Fiyatına Osmanlı Arşivi

11 Ocak 2008 12:47“Kuru ot ve paçavra fiyatına, okkası üç kuruş on paraya...' Bu satırlar 4 haziran 1931 tarihli Son Posta gazetesinden. Osmanlı'nın Bulgaristan'a satılan arşivlerinin dehşet hikayesi.

“…Mayısın on ikinci Salı günü Sultanahmetteki Maliye evrak hazinesinin önünde (20–30) kadar araba sıralanmış kapının önüne büyük bir baskül konmuş, bir takım çemberlenmiş kâğıtlar tartılıyor ve hamallarla bu arabalara konuluyor ve Sirkeci istasyonuna taşınıyordu. Bu ameliye esnasında bunlardan birçokları da sokaklara dökülüp saçılıyordu.

Bu binanın önünde Sultanahmet tramvay mevkiine kadar olan yol birçok vesikalarla dolmuş ve örtülmüştü. Bilhassa tapu dairesinin önündeki bunlar bir yığın teşkil ediyordu.

Bu sırada bir ses yükseldi. Bu Hazine Bekçisi Bekir Ağanın sesi idi. Yoldan arabalar ile geçen çöpçülere çıkışıyor, vazifelerini yapamadıklarını söylüyor, yol üzerindeki kâğıtları süpürmelerini ihtar ediyordu.

Çöpçülerde cevap veriyor, kâğıtların çokluğundan şikâyet ediyor, akşama kadar çalışsalar bitiremeyeceklerini anlatıyorlardı.

Nihayet çöpçüler bu kâğıtların bir kısmını toplayarak Kumkapı sahillerine atmak üzere kaldırmaya başladılar…” (Son Posta Gazetesi, 4 Haziran 1931)

Son Posta Gazetesi, Osmanlı Arşivlerinin Bulgaristan'a “kuru ot ve paçavra fiyatına, okkası üç kuruş on paraya” (3.10 kuruş) satılmasını olayı bu sözlerle okuyucularına aktarıyordu.

Evet yanlış okumadınız. Yukarıda O dönemde çıkan Son Posta Gazetesi'ne de haber olan hatta Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü'nün bu konuyla ilgili tam 604 sayfalık bir kitap yayınladığı bir gerçekten, dünya tarihinde eşine rastlanamayacak şekilde, bir ülkenin nerdeyse 600 yıllık tarihi birikimi, bir milletin hafızası ve birçoğu altın yaldızlı, el emeği, göz nuru tarihi belgeleri, maliyeye gelir getirsin diye kuru ot fiyatına Bulgaristan'a satılan Osmanlı arşivlerinden bahsediyoruz.

Stratejikboyut, artık bu kadarı da olmaz diyeceğiniz bir olayı, maliyeye gelir getirsin diye bir milletin 600 yıllık hafızasının, Osmanlı Arşivleri'nin Bulgaristan'a nasıl satıldığını belgelerle açıklıyor.

Bu sayfayı düzenle

Bize her konuda çekinmeden yazabilirsiniz