Silikon Vadisine ve Teknoloji Dünyasına İçeriden Bir Bakış
kolai.com
Ana Sayfa
Yazı Ekle
Forumlar
Bilgi Bankası Kategorileri
Son Eklenen Bilgiler
Divan Edebiyatı
Osmanlıca Sözlük
Osmanlı Padişahları
Anadolu Beylikleri

Arama:
Bunlar da var
Kanuni’nin muhteşem kadrosu
Ermenek Meydan Camii
ÇADIR SÜSLEMELERİNİN OSMANLI SÜSLEME SANATINDAKİ YERİ
Osmanlı Su Tesisleri Özellikleri
Osmanlıda Tasavvuf ve Tarikatler
Şeyh Edebali
Tarihi Fıkralar 1
Güneydoğu Avrupa'ya Göçmen Nakli
Padişahların Saltanat ve Yaşları
Osmanlı imparatorluğu dönemi

Aradığınız soruların cevabını bulamadınız mı? Forumlarımızda sorun.

Türk ve Bizanslı olmak

Türk ve Bizanslı olmak
Hayatında tek ciddi tarih kitabı okumamış kişilerin derinlemesine fikir ve kalem yürüttükleri Türk ve Bizanslı olmak konusunda benim tek satır yazmamam, sevgili okuyucularımın büyük tepkisini çekti. Birkaç temel yanlışı düzelterek kendimi affettirmeye çalışacağım.

Önce Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac’ın hepimiz Bizans’ın çocuklarıyız diye biz Türklerle Avrupalıları birleştiren sözüne gösterilen tepki yersizdir. Bu, aleyhimize değil, Türkiye lehine söylenmiş bir sözdür. Muhatabı da Avrupalılar, hassaten Fransızlardır. Ancak derin tarihi bilmeyen Fransızlar bile başkanlarının söylemini yanlış değerlendirdiler. Chirac’ın diğer politikacılara benzemediğini çok yüksek bir kültürü temsil ettiğini vurgulamam gerekiyor. Bazen halkın seviyesinin üzerinde ifadelerde bulunuyor.

Diğer bir yanlış Türk kavramına yakıştırılan anlamlardır. Daha çok ırkçı bir görüşle tuhaf laflar edilmiştir. Irkçılık yanlış ve ilim dışı bir fikir akımıdır. Hitler’i akla getirdiği için üstelik nefret uyandırıyor. Millî bütünlükleri zedeleyen, üstelik insanlık dışı bir inanıştır. Saf ırk yoktur. Karışık ırklar bile nadirdir. Irklar karmakarışıktır, iç içe girmiştir. Türkiye’de ırka dayanan bir milliyetçilik ise bugün kültür milliyetçiliği içinde tamamen erimiştir. Tarihteki birtakım insanları, kökenlerine bakarak sıfatlandırmak sadece komedi konusudur. Kökenlerine bakarak Napolyon’a İtalyan, İkinci Katerina’ya veya bugünkü İngiltere Kraliçesine Alman, bugünkü İspanya ve İsveç Krallarına Fransız, Rauf Orbay veya Lemi Atlı’ya Çerkes, Mehmed Akif’e Arnavut, Sokollu’ya Sırp, Nilüfer Hatun’a Rum, Tarhan Sultan’a Ukran derseniz, sadece gülünç olursunuz. Sonuncular hepimizden fazla Türk’tür.

Ülkemizde birtakım mihraklar, sağcılıkla ilgili olmaksızın, Türk dili ve Osmanlı konularında böyle gülünç ve yanlış ırkçılıklar yaparlar. Yalan kitaplar ve yazılar yazıp tarih bilmeyen aydınları kandırırlar. Kendi daracık kafalarına göre, gerçeklere oturmayan bir Türkiye Cumhuriyeti inşa etmek isterler. Mesela padişahlarımızın anneleri için verilen listelerin büyük kısmı tamamen uydurmadır. Ama halk bu derecede uydurmacılığa akıl erdiremez, Türk’ü Türk yapan kişiler üzerinde sevgisi zayıflar. Hedef zaten budur. Osmanlı generalleri, subayları, devlet ve fikir adamları tarafından kurulan Türkiye Cumhuriyeti’ne zenbille gökten inmiş imajı verirler.

(Yılmaz Öztuna, Türkiye, 29.11.2004)

Bu sayfayı düzenle

Bize her konuda çekinmeden yazabilirsiniz