Silikon Vadisine ve Teknoloji Dünyasına İçeriden Bir Bakış
kolai.com
Ana Sayfa
Yazı Ekle
Forumlar
Bilgi Bankası Kategorileri
Son Eklenen Bilgiler
Divan Edebiyatı
Osmanlıca Sözlük
Osmanlı Padişahları
Anadolu Beylikleri

Arama:
Bunlar da var
Sultan Selim küpe taktı mı?
Osmanlı arşivine Unesco sansürü
Muhyî
Türk Kültüründe Beden
TARİHİ FIKRALAR
Osmanlı - Bosna Krallığı İlişkileri
31 Mart Hadisesi’nin Içyüzü
Çatalcalı Ali Efendi
Mecnunî
Canbazlar - Tatarlar

Aradığınız soruların cevabını bulamadınız mı? Forumlarımızda sorun.

Tekbir ve kurbanlar kesilerek açılmıştı!

23/04/2007

“Hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir” ilkesiyle yola çıkan TBMM’nin açılışının üzerinden 87 yıl geçti. 87 yıl önce dualarla, kurbanlar kesilerek ve sarıklı cüppeli mebuslarla Cuma günü açılan Meclis, 87 yıl sonra bugün, millet iradesine ipotek koymaya kalkan çevrelerin hedefinde.. Cumhurbaşkanlığı seçiminin yaklaştığı bir dönemde, yapılan demokrasi dışı söylemler, aradan geçen uzun yıllara rağmen millet iradesine saygının ne kadar gerçekçi olduğu yönündeki kuşkuları da artırıyor.

Özellikle 28 Şubat süreciyle başlayan ve Cumhurbaşkanı A.N.Sezer’in Köşk’e çıkmasıyla devam eden süreçte, "İlk Meclis ruhu"ndan tamamen uzaklaşıldı. Kendilerince "kamusal alan" dedikleri yerlerde başörtüsünü görmek istemeyen kesimler, Meclis ve Cumhuriyet resepsiyonlarında dahi kriz çıkardılar. Oysa Türkiye'nin ilk Meclisi'nde bu tür tartışmaların değil yaşanması, hayal edilmesi bile imkânsızdı.

Açılışı, önce 22 Nisan 1920 olarak belirlenen ilk Meclis'in son anda 23 Nisan yapılmasında Cuma günü faktörünün etkili olduğu bizzat Mustafa Kemal'in genelgesinden anlaşılıyor. Mustafa Kemal, açılış tarihinin neden 23 Nisan'a ertelendiğini anlattığı genelgede, "Feyzinden faydalanmak için" Cuma'yı seçtiğini belirtiyor ve ekliyor: "Cuma günü Hacı Bayram Camii'nde Cuma namazı kılınacak, tekbirler ve dualarla Meclis önüne gelinecek, burada da hatimler yapıldıktan sonra kurbanlar kesilecek ve Meclis açılacaktır."

Öyle de olur; 23 Nisan 1920 günü Hacı Bayram Camii'inde mahşeri bir kalabalık toplanır, her zamankinden daha yoğun duygularla Cuma namazı kılınır. Namaz çıkışında çoğunun halkın içinden çıkmış kimseler oldukları giysilerinden kolaylıkla anlaşılan milletvekilleri, Meclis olması kararlaştırılan binaya gitmek üzere topluca hareket ederler. Hacı Bayram Camii ile Meclis arasındaki koca meydan, köyden kentten gelen insanlarla hıncahınç doludur. Herkes sesli veya sessiz dua mırıldanmakta, tekbir getirmektedir.

Milletvekileri dua ederek Meclis binasının önüne gelirler. Burada da topluca dua edilir. Hayırlara vesile olması dilekleriyle kurbanlar kesilir. Milletvekileri binaya girer ve açılış konuşmasını en yaşlı üye sıfatıyla Sinop Milletvekili Şerif Bey yapar. Şerif Bey, metnini Mustafa Memal'in kaleme aldığı konuşmasında, "Tüm Müslümanların Halifesi ve Osmanlıların Padişahı Sultan Mehmed Hazretlerinin ve saltanatın sürekli merkezi olan İstanbul ile işgal altında türlü zulümler altındaki illerin kurtarılmasında başarılı olunması dilek ve dualarını" dile getirirken, herkesin paylaştığı duygu ve gayelere tercümanlık yapar.

VE 23 NİSAN 2007...

Milletin temsilcilerinin yer aldığı Meclis, dört defa darbeye maruz kaldı. Darbelerle başbakanlar asıldı, siyasiler yasaklandı, sürüldü, başörtülü temsilcinin yemin ettirilmesine dahi izin verilmedi, halkın Meclis'e gönderdiği pek çok vekilin mazbatası alındı, bileklerine kelepçe vurulup hapislere gönderildi. Cuma günü kurbanlar kesilerek, dualarla açılan Meclis, bugün bambaşka tartışmalara kaynaklık ediyor.

VAKİT

Bize her konuda çekinmeden yazabilirsiniz