Silikon Vadisine ve Teknoloji Dünyasına İçeriden Bir Bakış
kolai.com
Ana Sayfa
Yazı Ekle
Forumlar
Bilgi Bankası Kategorileri
Son Eklenen Bilgiler
Divan Edebiyatı
Osmanlıca Sözlük
Osmanlı Padişahları
Anadolu Beylikleri

Arama:
Bunlar da var
EBCED HESABI( Tarih Düşürme Sanatı)
Ahmet Cevdet Paşa
Divittar Mehmet Emin Paşa
Kurtuluş Savaşı'nın çok farklı bir yüzü
Osmanlı Su Tesisleri Özellikleri
Abdülmecid'i yolcu eden bir Yahudi'ydi
KANUNİ'NİN BELGRAD KADISINA GÖNDERDİGİ FERMAN
Köprüler, Çeşmeler ve Diğer Hayır Kurumları
Kanuni ve Sinan İstanbul’u susuzluktan nasıl kurtarmıştı?
Sultan Murat'ın Kişiliği

Aradığınız soruların cevabını bulamadınız mı? Forumlarımızda sorun.

V. Murat

21 Eylül 1840 tarihinde İstanbul'da doğdu. Babası Sultan Abdülmecit, annesi Şevk-Efza Kadın Efendi'dir. Annesi Çerkez'dir. Sultan Beşinci Murat, çocukluğunda ve gençliğinde iyi bir eğitim gördü ve Fransızca öğrendi. Okumaya çok meraklı olduğundan dolayı, Fransa'dan kitaplar getirtir ve sürekli olarak okurdu. Edebiyata karşı çok ilgiliydi. Aralarında Ziya Paşa ve Namık Kemal'in de olduğu devrin bir çok şairi ile yakın dostluk kurmuştu. Yabancı kültürlerin etkisi altında kalan Sultan Beşinci Murat, piyano çalardı. Batı müziği stilinde besteler bile yapmıştır. Avrupalı prenslerle dost olmuş, onlarla mektuplaşmış olan Sultan Beşinci Murat, yerli ve yabancı gazeteleri etrafından eksik etmezdi.

Sultan Birinci Abdülaziz ile beraber çıktığı Avrupa seyahati sırasında Avrupa'yı yakından görüp hayran kalmış olan Sultan Beşinci Murat, bu gezi sırasında İngiltere'de tanıştığı Gal Prensi (sonradan İngiltere Kralı olan VII. Edward) ile yakın bir dostluk kurdu. Gal Prensinin tesiri altında kalıp mason olan Sultan Beşinci Murat, çok müsrif ve ihtiras sahibi bir insandı. Padişah olmak için amcasının ölümünü beklediğini açıkça söylerdi.

Sultan Beşinci Murat, tahttan indirilen Sultan Abdülaziz'in yerine 30 Mayıs 1876'da padişah oldu. Ancak, Osmanlı İmparatorluğu'nu kurtarmak için Meşrutiyetin kurulmasını isteyen, bu düşünce ile tahta güvendikleri bir hükümdar getiren aydınların umudu yine kırılmıştı. 93 gün kaldığı Osmanlı tahtından 31 Ağustos 1876 günü indirildi. 28 yıl daha sarayda yaşayan Sultan Beşinci Murad, 29 Ağustos 1904 tarihinde vefat etti ve annesi Şevk-Efza Kadın Efendi'nin Yeni Camideki türbesine defnedildi.


alıntıdır: http://tr.wikipedia.org/wiki/V._Murat

Bize her konuda çekinmeden yazabilirsiniz